RECENZJE I OPINIE

Wspaniały przekaz dziedzictwa Jana Pawła II
 
To wspaniały przekaz i przypomnienie świętego, który ciągle jest z nami i ma nieustannie coś do powiedzenia. Przypomnienie postaci i osobowości papieża Polaka, która stale inspiruje i młodych i starszych, jest niezmiernie ważne. Musical bardzo trafnie odzwierciedla elementy, które kształtowały Karola Wojtyłę, m.in. zamiłowanie do sztuki, teatru, kultury, wielki patriotyzm czy szacunek do przyrody jako dzieła Bożego. Patrząc na Karola, który jest tutaj obecny na scenie, mogę potwierdzić, że on taki rzeczywiście był. Że było w nim coś więcej niż w normalnych ludziach, zwłaszcza jego ogromna kontemplacja i zanurzenie się w Bogu. To, co porusza w musicalu to żywiołowość i młodość aktorów. Na scenie występują oni z ogromnym przekonaniem, co sprawia, że wykreowane zostały fantastyczne postacie. To istotne, że w musicalu zaprezentowano tak niezwykle pozytywny przekaz wartości moralnych, które głosił i pokazywał swoim życiem Jan Paweł II.
 
Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski
 
 
Wybitny spektakl o wybitnym Człowieku…
 
Spektakl „Karol” zaprezentowano w wypełnionej po brzegi hali widowiskowej – dla 9 tys. widzów. Publiczność nagrodziła artystów owacjami na stojąco. Premiera okazała się wielkim sukcesem, nie tylko frekwencyjnym, ale również artystycznym. […]Od pierwszej do ostatniej minuty spektaklu jego twórcom udało się zbudować niezwykle emocjonalny, trzymający w napięciu, momentami zabawny, najczęściej jednak wzruszający klimat opowieści o życiu Wielkiego Polaka. Obok sposobu, w jaki autorzy „Karola” ukazują biografię Ojca Świętego nie sposób przejść obojętnie w wymiarze emocjonalnym – ten spektakl chwyta za serce, przywołuje wspomnienia, prowokuje do śmiechu i łez. Gdy ze sceny rozlega się przepiękna muzycznie i tekstowo ballada „Nie żegnam się” -intymne pożegnanie umierającego Papieża z wiernymi – nie sposób powstrzymać wzruszenia. Podobnie jak nie można okiełznać go, gdy cała sala śpiewa ukochaną papieską „Barkę” – jakby znów stojąc pod oknem na Franciszkańskiej 3 w Krakowie, gdy On tam był. Wielkie gratulacje należą się twórcom spektaklu właśnie za emocjonalność narracji i umiejętność zbudowania niepowtarzalnej atmosfery spotkania z Ojcem Świętym, który jak żywy przybywa na scenę, by głosić mądrość, prawdę i piękno. Wielka z tym zasługa ciekawego scenariusza pełnego nieoczekiwanych wolt i trzymających w napięciu momentów (jak zamach na Placu Świętego Piotra), podczas których artyści mogą zagrać na najbardziej intymnych emocjach widza. Libretto „Karola” to literacka perełka – tak w warstwie dialogowej (znakomita scena rozmowy młodego Karola Wojtyły z Bogiem, ukrytym pod postacią żebraka), jak i tekstów piosenek (mądre, przemyślane, poetyckie, dopracowane w najdrobniejszych szczegółach). Scenariusz autorstwa Michała Kaczmarczyka pozwala widzom nie tylko poznać biografię Karola Wojtyły, ale autentycznie, głęboko ją przeżyć. Żałuję, że nie często mamy dziś w teatrze do czynienia z takimi scenariuszami – intelektualnymi, a jednocześnie przyjaznymi dla widza, głębokimi, a jednocześnie przystającymi do popularnego i lekkiego gatunku, jakim jest musical. […]Musical, którego premierę mogliśmy obejrzeć w Tauron Arenie Kraków, jest pod wieloma względami dziełem znaczącym. Twórcy „Karola” na czele z producentem, Przemysławem Rutą, zmierzyli się z trudną, wymagającą materią teatralną, działając pod presją ogromnych oczekiwań widzów – wszak opowiadają życie autorytetu dla milionów Polaków. Nie zawiedli. Przygotowali spektakl zapadający w pamięć, wzruszający, monumentalny, oryginalny w formie. Spektakl, który na stałe zapisze się w historii polskiego teatru współczesnego.
 
Barbara Góral, „Wiadomości Zagłębia”
 
Poczucie humoru to mocna strona musicalu
 
Poczucie humoru i wychodzenie poza konwencję, z których Jan Paweł II był znany, to mocna strona musicalu „Karol”. Papieskich „kwiatków” jest w przedstawieniu sporo. Od tych, które znamy z papieskich pielgrzymek do Polski i rozmów z młodzieżą pod oknem krakowskiej kurii, do tych mniej rozpowszechnionych, bo dotyczących Watykanu i reakcji kościelnych dostojników na nietypowego papieża, biegającego w dresie po watykańskich ogrodach. […]Kawalec całkiem dobrze naśladuje intonację Jana Pawła II i jego gesty. Efekt momentami jest tak silny, że wielu widzów nie było w stanie ukryć wzruszenia. Najsilniejsza emocjonalnie scena to ta, w której musicalowy papież w liturgicznych szatach i tiarze na głowie schodzi ze sceny i wchodzi w tłum, by go błogosławić. […]Musical fabularny, a taki gatunek reprezentuje „Karol”, nie boi się patosu i szybkich przejść do poważnych konstatacji. Tak było i w tym przypadku. Twórcy musicalu o Janie Pawle II postawili na edukację, a ważne dla naszej historii momenty ilustrują kolejne etapy życia papieża: II wojnę światową, komunizm, festiwal Solidarności. […]Swoje też robią gwiazdy, które udało się twórcom musicalu zaangażować: Edyta Geppert (jak zawsze fantastyczna ze swoimi piosenkami, które niewiele różnią się od skupionej modlitwy), Anna Wyszkoni (jej popowe przeboje całkiem dobrze brzmią w spektaklu) i bracia Cugowscy (Piotr i Wojciech dodają przedstawieniu rockowego pazura).
 
Małgorzata Skowrońska, „Gazeta Wyborcza”Musical "Karol" ma szansę stać się w Polsce wielkim hitem.
"The Guardian"
 
Na musical Karol sprzedano już setki biletów. (…) Spektakl, poprzez muzykę pop-rock i taniec współczesny, opowie historię życia Karola Wojtyły, w kontekście historycznym II wojny światowej, dziesięcioleci komunizmu i jego ostatecznego upadku.
Radio BBC

Życie papieża i świętego opowiedziane zostanie w rytmie pop, rocka i jazzu, ale także delikatnych ballad. (…) Dwugodzinne show, którego premiera odbędzie się na początku 2017, będzie lekkie i ma  przypominać niezliczone historie i anegdoty o Karolu Wojtyle, znanym z wielkiego poczucia humoru. (…) Ale publiczność z Krakowa, gdzie kult Karola Wojtyły jest bardzo silny, prawdopodobnie będzie się zarówno śmiać, jak i płakać z emocji i wzruszeń.
 
Rádio Vaticano
 

Scenariusz [spektaklu – przyp. MK] powstał na podstawie biografii papieża, opowieści osób współpracujących z Janem Pawłem II i jego książek. Życie i postać Karola Wojtyły to znakomity materiał na musical.

Nowy Dziennik (USA, Nowy Jork)


Polska złoży nowy hołd swojemu rodakowi, papieżowi Janowi Pawłowi II, w postaci musicalu "Karol". W musicalu opisane zostanie życie papieża pokazane w konwencji pop, rock i jazz. (…) Do tej pory sprzedano już 500 biletów na premierę, która odbędzie się 25 lutego 2017 roku w TAURON Arenie Kraków.

„Correio do Povo” (Brazylia)


Do Sekretariatu Stanu nadszedł list, w którym poinformowano Jego Świątobliwość Franciszka o przygotowaniach Musicalu „Karol”. Dobrze, że Rodacy św. Jana Pawła II pamiętają o tym Wielkim Synu polskiego Narodu i starają się podejmować pozostawioną przez niego bardzo bogatą spuściznę nauczania i przykładu życia, a także przekazywać ją młodemu pokoleniu.

Mons. Peter B. Wells, Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej
 

Przeczytałam scenariusz, posłuchałam propozycji muzycznych. I nie mam wątpliwości, że musical „Karol” będzie widowiskiem wyjątkowym. Porywające przeboje, świetni aktorzy i wokaliści, dynamika, nowoczesne multimedia – to tylko niektóre znaki rozpoznawcze „Karola”. Twórcy widowiska zadbali o to, by widzowie mogli w nim usłyszeć najlepsze polskie głosy. Teksty piosenek i dialogów znakomicie oddają klimat spektaklu: wzruszają, rozśmieszają do łez, ściskają za serce. Całość „Karola” skomponowana została genialnie! […] Dzięki nowoczesnemu scenariuszowi i współczesnej muzyce dostajemy dzieło ponadczasowe, uniwersalne, trafiające do widza niemal w każdym wieku.

Jadwiga Krzeszowiec, „Wiadomości Zagłębia”
 

Musical „Karol” zapewni widzom wyśmienitą zabawę połączoną z refleksją nad życiem i spuścizną Jana Pawła II. Przygotowywane widowisko to wielki spektakl nowoczesnej muzyki, świateł i multimediów, który z pewnością zaskoczy swoim rozmachem i na długo pozostanie w pamięci. Ale to przede wszystkim spektakl, który  niesie w sobie wielką porcję wartości ważnych dla każdego Polaka, bez względu na światopogląd, religię czy stosunek do Kościoła. Scenariusz musicalu został napisany w taki sposób, by przedstawić widzom najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły na tle polskiej i europejskiej historii XX wieku. Wszystko to podane zostanie w konwencji popowo-rockowej, w jakiej o Papieżu-Polaku nikt wcześniej nie opowiadał. Scenariusz musicalu „Karol” to jeden z lepszych scenariuszy musicalowych, jakie miałem przyjemność czytać. I dlatego sceniczna opowieść o Janie Pawle II jest jedyna w swoim rodzaju. Ten spektakl po prostu trzeba zobaczyć!
 
Prof. Dariusz Rott, kulturoznawca i literaturoznawca,
pracownik naukowy Akademii Ignatianum w Krakowie
 
 
Musical „Karol” powinien obejrzeć każdy Polak! To znakomicie napisany spektakl, który uczy historii najnowszej, bawi, wzrusza, a przede wszystkim - przypomina wielką postać Jana Pawła II i jej dziedzictwo. I właśnie dlatego musical „Karol” to dzieło obowiązkowe, zarówno dla młodych, jak i dla starszych widzów - rodaków Papieża-Polaka. Ten spektakl wspaniale wpisuje się w coraz popularniejszy dziś nurt artystyczny, traktujący o polskim patriotyzmie i najważniejszych, narodowych wartościach.
 
Halina Przeniosło, członek zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji,
filolog, pedagog, popularyzatorka kultury
 

Cieszy nas to, że w tak trudnym czasie podejmowane są wysiłki, aby w różny sposób przypominać wyjątkowość i niepowtarzalność tego wszystkiego, czego doświadczyliśmy dzięki osobie Papieża Polaka.
 
Krzysztof  Wiśliński, Prezes Zarządu Fundacji „Dziedzictwo Jana Pawła II”
 
 


Facebook YouTube Google+ Instagram Twitter
Patronat Honorowy Generalny

Patronat honorowy

Partner Główny

Sponsorzy

Partnerzy

Partnerzy medialni